Türkiye’de bir ilk: ‘Solarange’ Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli Katamaran

Türkiye’de bir ilk: ‘Solarange’ Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli Katamaran

Yıldız Teknopark’ta kurulan bir startup şirketi güneş enerjisini çok farklı bir alanda kullanarak başarılı bir örneğe imza attı. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi 2 arkadaş Kaan Gölçek ve Rahim Can Peker, 2018 yılında ‘Navarc’ adında bir startup şirketi kurdu. Daha sonra Şirketleri  Navarc 1 yıl geçmeden hayata geçirdiği ürün ise tamamen güneş enerjisini kullanan elektrikli bir tekne oldu. Teknelerine  ‘SOLARANGE adını verdiler,İlk imalatları olan katamaran tekne şu an İstanbul Ömerli Barajı’nda görev alarak içme suyunu ve kalitesini hergün kontrol ediyor. Türk girişimciler mühendisliklerini konuşturarak, önemli bir projeye imza atmış durumda.

“Çevreci ve inovatif teknolojiler üretmeyi hedefleyerek yola çıkan genç mühendislerin hayata geçirdikleri İlk proje SOLARANGE oldu. Hava ve ses kirliliğine yol açmayan, Solar panallerle  enerjisini kendi üreten  bu tekne  hem ticari hem de bireysel amaca hitap etmektedir.

İki genç mühendisin Geliştirdikleri kabuk dizaynı, pervane üretimi ve güç elektriği alt yapısı, güneş enerjisi ile çalışan tekneleri  SOLARANGE’e özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede güneşten gelen enerji, verim kaybına uğramadan teknenin hareketi için gerekli elektrik motorunda kullanılmaktadır.

Teknelerinin teknik özelliklerine  uyan Elektrikli Dıştan Takma Motor seçiminde ePropulsion marka NAVY 6 modeli seçilmiştir. ePropulsion Elektrik Motoruna uzun seyir imkanı vermesi için yine ePropulsion üretimi 3kW’lik 4 adet Navy batarya monte edilmiştir. Bu bataryalar sayesinde Katamaran tekne  6 saat boyunca durmadan yol alabiliyor seyir yapabilmektedir. Seyir hızında gidildiğinde 60 kilometrelik bir menzili hergün başarıyla katetmektedir.

Bu seyirler sırasında  sadece güneş enerjisi ile dolan bataryadaki enerjiler kullanılmaktadır.

Kısaca özetlersek Teknenin Tüm güçü güneşten gelmektedir.Genç mühendilerimizin yaptığı be çalışmalar sonunda doğaya salınan 0 emisyon, teknenin Kullanım maliyetlerinin yüzde 75 daha az. Yüzde 90 daha sessiz çalışıyor olması sonucunu getirmektedir.

Solarange’te bir adet e-Propulsion Navy 6 motor kullanıldı. Bu motorla 1700 kg tekne özel hidrodinamik tasarımı ile birlikte 9 knot hıza çıkmaktadır.Tekne  toplamda kaptanla birlikte 7 kişilik kapasitesi mevcuttur . İsteğe bağlı olarak 1 masa konulabiliyor. Ayrıca epropulsion Elektrikli Motorlarından dolayı  SOLARANGE’in hi bir motor bakım masraflarının da olmadığını belirtelim.”

Erke Marine olarak genç girişimci mühendisleri ülkeye ve çevreye kattıkları artı değer, sağladıkları istihdam ve enerji tasarrufu sebebiyle kutluyoruz.Yeni geliştirdikleri tekne projelerinde başarılar diliyoruz.

Türkiye’de bir ilk: ‘Solarange’ Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli Katamaran” te bir düşünce

  1. Ünal kırımlı diyor ki:

    Tebrikler her bakımdan çok efektif düşünenleri yapanları ve yayanları geleceğe ait umudumuzu yükseltenleri kutluyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir