İngiltere’de Bir kuruluşun yayınladığı Elektrikli 3hp Dıştan Takma Motorların Mukayesesi.

İngiltere’de Bir kuruluşun yayınladığı Elektrikli 3HP Dıştan Takma Motorların Mukayesesini sizler için derledik.


ePropulsion Spirit 1.0 Plus

Torqeedo 1103C

ePropulsion ve Torqeedo  elektrikli dıştan takma motorlarıyla  ilgili yaptığımız testler ve kullanıcı röportajlarıyla elde ettiğimiz genel karşılaştırmayı sizlerin bilgisine sunuyoruz.

MENZİL,

ePropulsion, Spirit 1.0 Plus bataryası, Torqeedo 1103C bataryasından  %39 daha fazla kapasiteye sahip olduğundan, aynı hızda yaklaşık %39 daha fazla seyir ve daha fazla menzil yaparsınız. Ayrıca ePropulsion Büyük batarya kapasitesi hız itibarıyle Torqeedo dan daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

GÜRÜLTÜ,

Hem Torqeedo 1103 hem ePropulsion, Spirit 1.0 Plus tekneniz sudayken, gövdeye çarpan pruva dalgasının gürültüsü genellikle motorun sesini boğacaktır. Her ikisi de, kendine özgü bir “vızıltısı” olan ve herhangi bir benzinli motor ile mukayese edilemeyecek kadar sessizdir.

AĞIRLIK,

Doğrudan karşılaştırılabilir Torqeedo 1103 C (915 Wh pil) 17,3 kg ve ePropulsion Spirit 1.0 Plus (1276 Wh pil) 18,5 kg ağırlığındadır. Bununla birlikte, piller çıkarıldığında – indirgenemez ağırlık olarak adlandırdığımızda durum biraz değişiyor çünkü 1103C’nin motor / şaft ağırlığı 11.3kg., Spirit’in ise ağırlığı 10.8kg.dır.Bunun sebebi de ePropulsion Motor teknolojisinin oldukça yenilikçi ve avantajlı olmasıdır.Bu da Sürtünmeyi azaltan performansı artıran bir etki yaratmaktadır.

BATARYANIN YÜZMESİ,

ePropulsion Spirit 1.0 Plus bataryası fiziksel olarak biraz daha büyüktür, bunun nedeni kısmen %39 daha fazla kapasiteli bir bataryaya sahip olmasıdır. (Spirit 1.0 Plus için 1276 Wh – en yüksek kapasiteli Torqeedo seçeneği için 915 Wh’a ) Ayrıca Spirit Plus bataryayı defalarca denedik ve gerçekten yüzüyor. Torqeedo Bataryasını düşürdüğünüzde yüzemez olduğu için su da kaybetme tehlikesi vardır.

ŞARJ SÜRESİ,

 Torqeedo 915Wh batarya yaklaşık 10 saatte şarj olurken daha büyük bataryaya sahip olmasına rağmen ePropulsion, Spirit 1.0 Plus 1276Wh yaklaşık 6 saatte şarj olmaktadır . Ayrıca ePropulsion, Spirit 1.0 Plus batarya için Hızlı Şarj seçeneği varken torqeedo da hızlı şarj seçeneği yoktur.. Her iki imalatçı da 12V DC şarj cihazı kullanma seçeneği de vardır. ePropulsion, Torqeedo’dan kabaca iki kat daha hızlıdır.

MONTAJ,

ePropulsion Spirit 1.0 Plus üç aşamada (1-motor aynaya monte edilir, 2-batarya takılır ve 3-kablo bağlantısı yapılır.) monte ediliyor,Toplam montaj süresi 40sn civarında.

Torqeedo 1103C altı aşamada (1-motor aynaya monte edilir, 2-batarya takılır,3- yeke kolu takılır, 4- batarya pim ile sabitlenir, 5-batarya kablosu ve 6-yeke kol kablosu takılır.) monte oluyor Toplam Montaş süresi 3 daakika.  

ePropulsion Spirit 1.0 Plus çıkarılabilir yekeyi tasvip etmemektedir .   

EKRAN BİLGİLERİ,

-ePropulsion, Spirit 1.0 Plusınekranı üzerindeGPS’i konulmamıştır sadece  hız ve menzil için bilgiler mevcuttur. Torqeedo’da 1103 ekranında GPS vardır   Her iki motor  size bataryanın durumunu, kalan sürenizi ve harcanan enerjiyi gösterir. Ayrıca günümüzde birçok kişinin telefonlarında navigasyon uygulamaları vb. var (çok daha fazla bilgi veriyor).

UZAKTAN ÇALIŞMA SECENEKLERİ, 

(Motoru farklı teknelerde kullanmak istiyorsanız önemli olabilir.) Torqeedo uzaktan kumanda kabloludur ve yeke ile değiştirilebilir. Yeke versiyonunu satın alırsınız ve ardından isterseniz uzaktan kumandayı eklersiniz. 

ePropulsion‘da yeke (kablolu) ve uzaktan kumanda (kablosuz) birbirinin yerine geçemez, satın alırken birini veya diğerini seçmeniz gerekir (ve daha sonra yeke modeliyle uzaktan kumanda kullanamazsınız veya bunun tersi de geçerlidir) . ePropulsion‘un uzak versiyonu standart direksiyon dişlisi ile uyumludur, Torqeedo ise uyumlu değildir. Her iki markada da direksiyonu kilitleyebilir ve teknenin dümenini kullanabilirsiniz, ancak Torqeedo’yu yeke dışında doğrudan yönlendirmek istiyorsanız, bir şeyler icat etmeniz gerekir.

NE KADAR UZAĞA GİDEBİLİR ?”

Bu meşhur bir sorudur. Menziliniz, teknenin ne kadar ağır olduğuna, rüzgârın yönüne, akünün şarj durumuna, sıcaklığa ve daha birçok faktöre bağlıdır. 

Tam güçte, ePropulsion Spirit Plus ve Torqeedo 1103C hız açısından kabaca aynıdır. (5,5 knot), Bu nedenle ePropulsion Spirit 1.0 Plus’ın menzili Torqeedo’dan yaklaşık %39 daha fazladır. Çünkü bataryasının daha fazla kapasitesi vardır. Torqeedo 1103C (915 Wh pil ile) tam güçte 50 dakika çalışarak 4,6 deniz mili menzil ulaşım sağlar; ePropulsion Spirit Plus ise yaklaşık 1 saat 15 dakika boyunca çalışır ve 7 deniz miline yakın yol yapar.  Unutulmaması gerekli önemli bir unsur Menzil / çalışma süresinin, motor hızını düşürdükçe daha da katlanarak artacağıdır.

ŞAFT UZUNLUĞU,

 – S (Kısa) , L (Uzun)veya XS (Extra Kısa)?

Hem ePropulsion hem de Torqeedo, benzer benzinli dıştan takmalı motorlardan çok daha büyük pervaneleri daha yavaş döndürür. Bu, elektrik motorlarının yüksek tork özelliklerinin daha verimli kullanılmasını sağlar.  Kısa şaftlı elektrik motorları, Uzun şaftlı bir benzinli motorla neredeyse aynı uzunluktadır. Ancak bazı küçük teknelerde bu Kısa şaftlı elektrikli dıştan takmalı motorlar, aslında kısa şaftlı benzinli motorlarda olduğu gibi, gerekenden çok daha derine yapışır. Bu, bir plaja veya sığ yerlere gelirken sakıncalıdır. Ayrıca hızınıza etki eden çürük su oluşumuna neden olur. Bu nedenle ePropulsion “XS” (Ekstra Kısa) modeli de üretmektedir. Bu, kabaca bir benzinli motor kısa şaftına eşdeğerdir ve pervaneyi daha küçük birçok teknede yeterince derine batırır.  Extra kısa şaft, piyasadaki (yaklaşık 3 m uzunluğa kadar) küçük şişirilebilir botlar için en uygun uzunluktur, ancak büyük tüpleri ve altlarında bir hava tabanı olan model şişme botlarda kısa şaftıyla daha iyi performans verir.

MOTOR BOYUTLARI,

Torqeedo 1003C (turuncu) ePropulsion Spirit 1.0 Plus (mavi olarak gösterilmiştir) biraz daha büyüktür. 1103C motor, 123 mm çapında 323 mm uzunluğunda, Spirit 1.0 Plus’ın motoru 254 mm uzunluğunda ve 108 mm çapındadır. 

Motorlarda ki bu hacim farklılıkları ePropulsion lehine işler çünkü küçük ebatlı motorun sürtünme katsayısı düşük olacağı için hem hız hem mesafe hem de güç kullanımını olumlu olarak etkiler.Yazımızın başında dedğimiz gibi ePropulsion motor grubu ağırlık karşılaştırmasında torqeedo dan daha hafiftir.

FİYAT KARŞILATIRMASI,

Batarya büyüklüğüne, daha teknolojik motor kullanımına ve montaj kolaylığına rağmen şaşırtıcı bir şekilde  ePropulsion Spirit 1.0 Plus, Torqeedo 1103C’dendaha ucuzdur (reklamı yapılan daha ucuz Torqeedo 503/1003 motorları bulacaksınız, ancak bunlar çok düşük kapasiteli  bir tasarımdır ve 2021 için imalatı durdurulmuştur)

 SOLAR ŞARJ CİHAZI,

  ePropulsion mevcut bir güneş paneline doğrudan bağlanabilir.Herhangi bir ekstra kontrolör veya regülatöre gerek yoktur ve belirli bir güneş paneli markasını kullanmanıza gerek yoktur. 

HIZLI ŞARZ CİHAZLARI,

Her iki motorun fiyatı, isteğe bağlı olarak daha hızlı şarj cihazlarıyla birlikte standart bir ana şarj cihazı içerir.  Pile bu şekilde “zarar vermez”, ancak pil ömrü açısından kabaca standart hızda iki şarj döngüsüne eşdeğerdir.Bu unutulmamalıdır.

GÜVENLİK,

Pek çok müşteri (ve potansiyel müşteri) elektrikli dıştan takmalı motorlarının çalınmasını nasıl durduracaklarını sormaktadır. Bu resmi bir ePropulsion veya Torqeedo ürünü değildir, ancak yine de Torqeedo 1003 & 1103 ve ePropulsion Spirit (burada gösterilmektedir) dahil olmak üzere çoğu elektrikli dıştan takma motor için mükemmel boyuttadır. Kelepçelerin çözülmesini durdurmak için oluklu boruyu kelepçelerin üzerine kaydırın ve ucunu (pirinç asma kilit dahil) asma kilitle kilitleyin. Gerçekten kararlı hırsızı caydırmayacak, ancak yoldan geçen hırsız “bunu düşünerek” çalmaktan vazgeçecektir.

Güvenlik konusunda, pek çok müşteri, her iki markada da kolayca çıkarılabilen pil konusunda endişeleniyor, ancak bir bisiklet kablosunu tutacaktan geçirip aynı asma kilidin üzerine geçirirseniz güvenliği sağlamış oluşunuz.

En iyi çözüm ise aracınızın bagajında rahatlıkla taşıyabilmenizdir.

Kaynak: https://nestawayboats.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir