Dicle’de çevre dostu elektrikli katamaranlar deneme seferlerine başladı.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesindeki Dicle Baraj Gölü Havzası’nda çevre ve doğa kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla hayata geçirilen proje ile taşımacılıkta benzin ve dizel ile çalışan teknelerin yerini, enerjisini güneşten alan elektrikli tekneler aldı.

Eğil Baraj Gölü çevresi, peygamberler tepesi, Eğil Kalesi ve Kral Mezarları`nı kapsayan tarihi dokuda yapılan su sporları ve tekne turlarıyla dikkat çekmektedir.

Bu önemli çevre koruma projesinin hayta geçirilmesiyle İlçenin yerli ve yabancı turist potansiyelinin artırılmasının yanı sıra kentin önemli içme ve kullanma suyu kaynakların ve Dicle Baraj Gölü Havzası`nın temiz kalmasına da özen gösteriyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen “Dicle Barajı Gölü Havzası Koruma Planı” kapsamında Eğilde 1 Nisan 2022de fosil yakıtlı tekne taşımacılığı yasaklanmıştır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Eğil Kaymakamlığı ve belediyesi işbirliğinde Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan destekle 6 det elektrik motorlu katamaran tipi seyir teknesi projeyle Navarc Design firmasına imal ettirildi. Enerjisini Güneşten alacak katamaranların elektrik motorlarını, lityum bataryalarını ve uzaktan kumanda sistemlerini
Erke Marine firması tarafından temin edilmiştir.

Deneme seferleri yapılarak teslim edilen çevre dostu elektrikli teknelerin Nisan 2024 itibaren yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir