SportsBoat Türkiye Yarışları

Sportsboat Türkiye 1’inci trofesi 27 Mart 2021 tarihinde Kalamış Yelken Kulübünde yapıldı. Yarışlara 24 takım katıldı. Yasemin Aykıl’ın önderliğindeki SB20 yelkenli, yarışlarda ePropulsion Spirit 1.0 Plus elektrikli dıştan takma motoru kullanmaya başladı.

Sportsboat sınıfı, dünyada en tecrübeli yelkenciler ve yelkene yeni başlayanlar dahil olmak üzere, yelken sevdalısı herkesin kullanabildiği teknelerin sınıfıdır. “Tekneler” diyoruz çünkü tek bir tekne tipini kapsayan bir sınıf değil, 6.00 – 9.15 mt arası boy, max. 2000 kg tekne tiplerini kapsamaktadır.

Sportsboat; birçok ülkede trofe yarışları, ulusal şampiyonaları yapılan bir sınıf olmanın yanı sıra, Avrupa Şampiyonaları düzenlenen popüler bir sınıf haline gelmiştir. ORC rating sistemi ile bu yarışlarda teknelerin arasındaki farklar, avantaj ve dezavantajlar adil bir şekilde eşitlenip, başa baş yarışların yapılmasını sağlamaktadır.

Diğer rating sistemlerinden farklı olarak tek rakam üzerinden yarışmak yerine teknelere atanan birçok farklı rating rakamları mevcut, böyle olunca yarış günü hava durumuna bakarak hangi teknelerin kazanma şansının olduğu, hangilerinin de kazanma şansı olmadığının baştan belli olduğu yarışlar artık geride kalıyor.

Yasemin Aykıl yirmi beş yılı aşkın süredir Türkiye şampiyonluğu dahil birçok başarıya imza atan profesyonel yelkenci ve eğitmendir. Yurt dışında ülkemizi açık deniz yarışlarında temsil etmiş ilk kadın yelkencidir. Genç yaşta üyesi olduğu takımlarda Avrupa ve Amerika turlarında yarışan Yasemin Aykıl, 2010 yılından beri eğitim verdiği takımlarda birçok kez podyuma çıkmayı başarmıştır.

Yasemin Akyıl, ePropulsion Spirit 1.0 Plus’ın, SportsBoat yarışlarına katılan yelkenliler için ideal olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Spirit 1.0 Plus’ın -Güçlü bir performansı, -Kurulumun çok kolay olması, -Bakım gerektirmemesi, -Taşınabilir olması, -Bataryalarının her yerde şarj edilebilmesi, -Sessiz ve en temel özelliği olarak çevre dostu bir ürün olmasının tercihlerinde etkin olduğunu da ifade etmiştir.

Erke Marine olarak, SportsBoat Türkiye yarışlarında tüm yarışmacılara başarılar diler, deniz sektöründe doğa dostu yeni teknolojileri, tanıtma, kullanma ve servis desteği vermeye devam edeceğimizi belirtiriz.

Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir