Elektrikli Dıştan Takma Motorlarda Trim Ayarları ve Doğru Şaft Uzunluğu Nasıl Olmalı?

Trim Ayarı:

“Trim” teriminin dilimizde karşılığı “ayarlama” demektir. Motorun maksimum performans vermesi için şaftın teknenin aynası ile yaptığı açının iyi ayarlanması (Trim) gerekir. Bu açı; teknenin şekli, kullanılan motor, pervane ve çalışma/yükleme şartlarına göre değişir. Motor açısı şaft suya dik girecek (pervane ekseni su yüzeyine paralel olacak) şekilde ayarlanmalıdır.

Resimlerde gördüğünüz üzere, motorun trim ayarı, teknenin ağırlık merkezine göre bir itme ve bir de tork kuvveti oluşturur.

Deniz şartlarında tekneyi ileri gitmekten alıkoyan en önemli etken suyla yaptığı sürtünmedir. Bu durumda, teknenin suyla sürtünmesini ne kadar azaltabilirsek, itme kuvvetini o kadar verimli kullanabiliriz.

Ancak buradaki ideal tork / itme kuvveti oranı tekneye ve üstündeki motora göre çok değişiklik gösterdiğinden, ideal trim açısı şudur demek mümkün değildir. Ayrıca farklı durumlarda teknenin konforu da değişecektir. İtme kuvvetinden daha iyi yararlandığımız şartlarda tekne genelde daha konforsuzlar.

Sizin tercihlerinize göre, motor ve tekneye en uygun ayar bulunabilir.

Doğru Şaft Uzunluğu Nasıl Olmalı?

ePropulsion elektrikli dıştan takma motorlar, benzinle çalışan dıştan takmalı motorlardan farklı bir şaft uzunluğu ölçümüne sahiptir.

Elektrikli dıştan takmalı motorlar için şaft uzunluğu, kelepçe braketinin üstünden pervanenin merkezine kadar ölçülür. Benzinli dıştan takmalı motorlar için, kelepçe braketinin üstünden havalandırma önleyici plakaya kadar ölçülür.

Gördüğünüz gibi, Extra Kısa şaftımız (XS)’miz Benzinli motordan Kısa şafta (S) yakın. Kısa şaftımız (S), Benzinli motordan Uzun şafta (L) yakın. Uzun şaftımız (L) Benzinli motordan Uzun şafttan (L) daha uzundur. Uygun şaft uzunluğunu bulmak için prensip, pervanenin tepesinin kıç yatırmasının en alt noktasıyla eşleştiğinden emin olmaktır.

Doğru şaft uzunluğunu elde etmek için, önce kıç yatırması yüksekliğini, teknenin kıç aynalığının üstünden teknenin altına kadar olan uzunluğu ölçün. Bundan sonra, kıç yatırması yüksekliğine göre şaft uzunluğunu seçebilirsiniz.

  • Kıç ayna yüksekliği 30-40 cm arasında olanlar veya sığ sularda kullanacaklar için Extra Kısa (XS) şaft,
  • Ayna yüksekliği 40-50 cm arasında ise Kısa (S) şaft,
  • Ayna yüksekliği 50 cm’den uzun aynalarda Uzun (L) şaft seçmek doğru tercih olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir