Bir Tekne Motorunun Maliyeti Ne Kadardır: 2023’te Markaya ve Hp’ye Göre Dıştan Takma Motor Fiyatı

Teknenize ya da botunuza alacağınız yeni bir dıştan takma motorun maliyeti ne kadar? 

Dıştan takma motor fiyatını birkaç yüz Euro(€) dan binlerce Euro ve üzerine kadar geniş bir yelpazede bulmanız kuvvetle muhtemeldir.

Bir tekne veya botunuza motor arıyorsanız ve dıştan takma motor fiyatlarını ve bütçenizin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız, bu yazı araştırmanıza başlamak için kapsamlı bir rehber olacaktır.

Dıştan takma motor fiyatlarını markaya (Mercury, Yamaha, Honda, Johnson, Suzuki, Tohatsu ve ePropulsion gibi popüler olanları kapsar) ve beygir gücüne (3 HP küçük modellerden 600 HP’lik en büyük modellere kadar ) değerlendireceksiniz.

İçerik tablosu:

  • Dıştan Takma Motor Fiyatı: İlk 4 Madde
  • Markaya Göre Dıştan Takma Motor Maliyeti
  • Beygir Gücüne Göre Dıştan Takma Motor Fiyatı
  • Dıştan Takma Motor Satın Alma İpuçları

Dıştan Takma Motor Fiyatı: İlk 4 Madde

Dıştan takma motor fiyat listesine girmeden önce, dıştan takma motor maliyetini etkileyen en önemli faktörleri anlamamız gerekiyor.

Bu şekilde, parayı akıllıca harcamak ve istediğiniz dıştan takma motoru makul bir fiyata almak için sizin için önemli olan şeyleri seçip birleştirebilirsiniz.

İşte dıştan takma motor fiyatını etkileyen ilk 4 şey.

1. Marka

Dıştan takma motor fiyatlarının farklı markalar arasında farklılık gösterdiği ve daha popüler ve saygın olanların daha yüksek dıştan takma motor fiyatlarından satılmasının beklendiği kolayca anlaşılır.

Markaların olmazsa olmazı, dıştan takma motor fiyatlarını büyük ölçüde artıracak veya düşürecek olan Ar-Ge yeteneği ve üretim yeteneğidir.

Bu nedenle şimdiye kadarki en iyi teknecilik deneyimini sunan daha yeni teknolojiyi temsil eden elektrikli dıştan takmalı motorlar genellikle daha yüksek fiyat etiketleriyle gelir (yanmalı olanlarla karşılaştırıldığında).

Bununla birlikte, bazı markalar, üretim ve teslimatta dıştan takma motor maliyetini büyük ölçüde azaltmak için fabrika lokasyonundaki avantajlarından yararlanır.

Örneğin, ePropulsion, birden fazla Ar-Ge merkezi (Hong Kong, anakara Çin ve Birleşik Krallık’ta), küresel dağıtım ağları ve anakara Çin’deki güçlü ve verimli fabrikaları sayesinde dünya çapında rekabetçi dıştan takma motor fiyatları sunabilmektedir. .

Güvenilir markalardan uygun fiyatlarla güvenilir dıştan takma motorları bu şekilde alabilirsiniz.

Mercury, Yamaha, Honda, Johnson, Suzuki, Tohatsu gibi büyük markaların ve diğer popüler markaların dıştan takma motor fiyatlarını kontrol etmek için tıklayın .

2. Boyut ve Güç

Dıştan takma motor fiyatı büyük ölçüde teknenizin boyutuna (ve dolayısıyla size tatmin edici bir hız sağlamak için gereken güce) bağlıdır.

Portatif dıştan takmalı motorlar (genellikle 10 HP’nin altında) daha uygun maliyetlidir ve alüminyum balıkçı tekneleri, sandallar, günlük yelkenliler, gezi tekneleri ve 6 tona kadar iş tekneleri gibi daha küçük tekneler için yeterli gücü sağlayabilir.

Daha büyük dıştan takmalı motorlar daha yüksek bir fiyata mevcuttur ve en büyüğü 100.000 € üzerinde satılmaktadır.

Hız gereksiniminiz ayrıca dıştan takma motor fiyatını da etkiler. Birkaç yüz Euro’ya satılan ve size yavaş trol hızı sağlayan (güç lbs ile işaretlenmiş güçle) bazı trol motorları bulmuş olabilirsiniz. Bu motorlar genellikle balıkçılıkta kullanılan harici klasik akülerle çalışan basit elektrikli motorlardır.

İyi bir hız için dıştan takma motor fiyatını sorarsanız, dıştan takma motorların fiyat aralığına, HP veya kW cinsinden değerlendirmeniz gerekmektedir.

Not: Farklı şaftlar arasındaki dıştan takma motor fiyat farklılıklarını bulacaksınız. Uzun şaftlı dıştan takma motorlar genellikle kısa şaftlı motorlara göre daha pahalıdır.

Burada, tekneniz için uygun şafta karar vermenize yardımcı olacak kapsamlı bir kılavuz bulunmaktadır , böylece daha kesin bir dıştan takma motor fiyatı teklifi alabilirsiniz.

Farklı ebat ve güçteki dıştan takma motor fiyatlarını incelemek için tıklayınız .

3. Elektrik veya Benzin

Dıştan takma motor fiyat aralığı, elektrikli veya benzinli motorlar tamamen farklıdır.

Genel olarak, elektrikli dıştan takmalı motorlar daha iyi tekne deneyimi (temiz, sessiz ve kullanımı kolay) ile biraz daha pahalıyken, benzinli olanlar doğayı kirletmesi, 1903 yılından bu yana iple çalışması aynı tip motorun kullanılması sebebiyle daha ucuz gelebilir.

Hangisini seçerseniz seçin, elektrik/benzinli dıştan takmalı motor fiyatının büyük bir bölümünü oluşturan batarya/benzin maliyeti gibi gerekli aksesuar ve bileşenlerin fiyatını değerlendirmeye almayı unutmayın.

Uzun vadede dıştan takma motor maliyetini hesaplarsanız, dıştan takma motor bakımı dikkate alınması gereken önemli bir faktördür.

Örneğin, 3 HP dıştan takma motor maliyet farkı ( Spirit 1.0 Plus ile Mercury dört zamanlı model arasındaki) 500 saatlik kullanımdan sonra azalıyor. Ve yakında bir başabaş görmeyi ve hatta zamanla para biriktirmeye başlamayı bekleyeceksiniz.

4. Özellikler

Dıştan takma motor fiyatı, dıştan takmalı motorun ne kadar çok yönlü olduğuna bağlıdır. Esasen, dıştan takma motorların özellikleri için para ödüyorsunuz. Elektrikli dıştan takmalı motorların daha pahalı olmasının büyük bir nedeni de budur.

Elektrikli dıştan takma motorların ekstra maliyeti, size yalnızca suda daha konforlu bir tekne deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bakım ve kışa hazırlama konusunda da gönül rahatlığı sağlar :

Elektrik motorları ömür boyu bakım gerektirmez, yaz ve kış bakımı kolaydır. Yıllık enerji maliyetleri çok daha düşüktür.

İşte 9,9 HP elektrikli dıştan takmalı motor ile benzinli dıştan takmalı motoru karşılaştıran basit bir tablo (fiyatlar ve maliyetler dahil):

Özellik KarşılaştırmasıePropulsion Navy 6.0 EvoMerkür Dört Zamanlı 9,9 HP
Bakım gerektirmeyen×
Motor SoğutmaDoğal SoğutmaSu soğutmalı
hidrojenerasyon×
Alıştırma DönemiHiçbiri10 saat
Elektrikli Çalıştırma×
Bilgi Ekranı×
Maksimum Güç Sınırı×
FiyatYaklaşık 3.299 € (pilsiz)2.300 € civarında
Toplam Ön MaliyetPil dahil yaklaşık 7.700 $2.300 €civarında
Yıllık Bakım0 € / 0 dakika235 € / 90 dakika
Yıllık Enerji Maliyeti (120 WOT saat)15 €450€

Markaya Göre Dıştan Takma Motor Maliyeti

Piyasadaki büyük markaların (Mercury, Yamaha, Honda, Suzuki, Tohatsu, ePropulsion vb.) en popüler modellerinin dıştan takma motor fiyatlarının bir listesi, böylece kolayca karşılaştırabilir ve bütçeniz dahilinde en iyi markayı bulabilirsiniz. .

Karşılaştırmayı daha doğru hale getirmek için, genel fiyat seviyelerini gösterebilecek benzer beygir gücü değerlerine (2,5 HP/3HP/3,5HP) sahip küçük dıştan takmalı modellerini burada örnek olarak alıyoruz.

MarkaModeliTipFiyat (*KDV hariç)
MerkürF2.5MHBenzin1.110 € civarında
HondaErkek Arkadaş 2.3Benzin1.220 € civarında
SuzukiDF 2.5Benzin1090 € civarında
YamahaF2.5BBenzin1.320 € civarında
TohatsuÇFS 2.5Benzin1.270 € civarında
ePropulsionSprit 1.0 PlusElektrik1.850 € civarında
TohatsuMFS 3.5Benzin1.310 € civarında
MerkürF3.5MHBenzin1.230 € civarında

HP’ye Göre Dıştan Takma Motor Maliyeti

Yukarıda belirtildiği gibi, gerekli beygir gücü değiştikçe dıştan takma motor fiyatları büyük ölçüde değişir.

Aşağıda, nominal güç yükseltmeleri olarak görmeyi bekleyebileceğiniz fiyat artışını gösteren bir tablo bulunmaktadır.

İşinizi kolaylaştırmak için referans olması için genel bir dıştan takma motor fiyat aralığı listeledim.

Beygir Gücü AralığıDıştan Takma Motor Fiyat Aralığı (€)
2 HP – 20 HP€ 900 – € 5,600
25 HP – 100 HP€ 3,600- € 12,000
115 HP – 600 HP€ 11,000- € 100,000

Honda, Mercury, Suzuki ve Yamaha’nın en popüler dıştan takmalı motor modellerinden bazılarının ortalama fiyatlarını listeleyen bir tablo da burada:

Dıştan takma motorFiyat (€)
3 HP Dıştan Takma1000€ civarında
6 HP Dıştan Takma2500€ civarı
10 HP Dıştan Takma3500€ civarı
25 HP Dıştan Takma4000€ civarında
30 HP Dıştan Takma5000 € civarında
40 HP Dıştan Takma6000 € civarında
50 HP Dıştan Takma8000 € civarında
60 HP Dıştan Takma8600 € civarında
75 HP Dıştan Takma96.000 € civarında
90 HP Dıştan Takma10.300 € civarında
115 HP Dıştan Takma11.500 € civarında
135 HP Dıştan Takma13.500 € civarında
150 HP Dıştan Takma15.000 € civarında
175 HP Dıştan Takma16.000 € civarında
200 HP Dıştan Takma20.000 € civarında
225 HP Dıştan Takma21.000 € civarında
250 HP Dıştan Takma22.000 € civarında
350 HP Dıştan Takma30.000 € civarında

Şimdiye kadarki en büyük dıştan takma motor, yaklaşık 115.000€ fiyatla satılan Mercury Marine’in 600 hp V12 Verado’sudur.

Bu tabloda kaçırdığımız herhangi bir model için dıştan takma motor fiyatını arıyorsanız, yorumda bize bildirmekten çekinmeyin; tabloyu en kısa sürede güncellemeye çalışacağız.

Dıştan Takma Motor Satın Alma İpuçları

Dıştan takmalı motor fiyatlarını öğrenmek, tatmin edici bir dıştan takmalı motora sahip olmanız için yalnızca bir (ve muhtemelen ilk) adımdır.

Piyasadaki güvenemeyeceğiniz yerlerden almak istemiyorsanız, dikkate alınması gereken daha çok şey var:

Yıllar boyunca müşteri desteği ve sorularla ilgili deneyimlerimize dayanarak en iyi satın alma işlemini yapmanıza yardımcı olacak bazı önemli notları burada bulabilirsiniz.

  • Kullanılmış dıştan takmalı motor, pek çok tavizle birlikte daha düşük bir fiyata gelir. Kullanılmış bir dıştan takma motor satın almak istiyorsanız, ekstra garantiyi ve önceki çalışma yıllarına göre muhtemelen daha yüksek bakım maliyetlerini hesaba katmayı unutmayın.
  • Dıştan takma motor maliyeti hesaplanırken bayi desteğini de dikkate almanız gerekmektedir. Yakınlarda bir satıcının olması, herhangi bir sorun çıkması durumunda size çok para kazandırabilir ve birçok sorundan kurtarabilir.
  • Dıştan takma motor fiyatlarını her zaman resmi internet sitelerinden ve yetkili satıcılardan kontrol edin. Çeşitli markaları ucuza satan web sitelerine temkinli yaklaşın ve uzak durun.
  • Sipariş vermeden önce bir uzmanla konuşmanız ve ihtiyaçlarınızı ve teknecilik uygulamalarınızı iletmeniz önerilir. Yakındaki bir satıcıyla iletişime geçmek için https://www.erkemarine.com/satis-noktalari/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
  • Farklı markaların dıştan takma motor fiyatlarını karşılaştırırken aksesuarların (elektrikli dıştan takmalı motorlar için piller gibi) ve teslimatın maliyetini eklemeyi unutmayın.
  • Benzer fiyatlara veya özelliklere sahip birkaç dıştan takma motor konusunda kararsızsanız, incelemelere göz atmak, kararı akıllıca vermenize yardımcı olabilir. YouTube, ürün incelemeleri açısından zengin bir kaynaktır. https://www.youtube.com/@ErkeMarine/videos

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir